avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de agent vinzare firma straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de agent vinzare firma straina

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am o firma care se ocupa cu achizitiile comunitare de bunuri alimentare si nealimentare. De curind am semnat 2 contracte de agent exclusiv pe teritoriul Romaniei cu 2 firme, din UE. Ambele contracte sint pe baza de comision. In acest caz va rog sa-mi spuneti care este modalitatea de desfasurare a actului de comert. Eu vad lucrurile in acest fel:
1 gasesc client firma romaneasca
2 vind marfa firmelor pe care le reprezint in conditiile cerute de acestea
3 primesc comenzile de la clienti pe care le transmit firmelor al caror agent sint
4 firmele pe care le reprezint factureaza si livreaza produsele direct clientului roman
5 clientul roman plateste marfa direct firmelor pe care le reprezint
6 firmele reprezentate de mine imi platesc comisionul stabilit prin contract
7 firma mea factureaza comisionul.
8 platesc taxe si impozitele aferente profitului (comision-cheltuieli)

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: catalinstanescu1970 , utilizator 18:22, 16 Ianuarie 2009
modul de colaborare descris de dvs este corect cu o mica excepie: pasul 7 este in locul pasului 6 si viceversa!
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agent vinzare firme ue catalinstanescu1970 catalinstanescu1970 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am o firma care se ocupa cu achizitiile comunitare de bunuri alimentare si nealimentare. De curind am ... (vezi toată discuția)
> tva vanzare extracomunitara element94 element94 Buna ziua. Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ? (vezi toată discuția)
Cod caen – contract de comision. pfa – microintreprindere. mirceastanciubc mirceastanciubc Buna ziua, In paralel cu job-ul la o firma privata, desfasor ca si PFA o activitate ce consta in: - Societati din Franta imi transmit documentatia – ... (vezi toată discuția)