Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de agent vinzare firma straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de agent vinzare firma straina

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am o firma care se ocupa cu achizitiile comunitare de bunuri alimentare si nealimentare. De curind am semnat 2 contracte de agent exclusiv pe teritoriul Romaniei cu 2 firme, din UE. Ambele contracte sint pe baza de comision. In acest caz va rog sa-mi spuneti care este modalitatea de desfasurare a actului de comert. Eu vad lucrurile in acest fel:
1 gasesc client firma romaneasca
2 vind marfa firmelor pe care le reprezint in conditiile cerute de acestea
3 primesc comenzile de la clienti pe care le transmit firmelor al caror agent sint
4 firmele pe care le reprezint factureaza si livreaza produsele direct clientului roman
5 clientul roman plateste marfa direct firmelor pe care le reprezint
6 firmele reprezentate de mine imi platesc comisionul stabilit prin contract
7 firma mea factureaza comisionul.
8 platesc taxe si impozitele aferente profitului (comision-cheltuieli)

Va multumesc
modul de colaborare descris de dvs este corect cu o mica excepie: pasul 7 este in locul pasului 6 si viceversa!
Multumesc