Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajator persoana fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajator persoana fizica

buna
sunt p.f. si doresc sa angajez una sau doua persoane ca ingrijitori la vaci,pe perioada determinata de 3-6 luni.
sunt obligat sa le fac contract?daca nu fac contract ce risc?daca sunt parat.
multumesc anticipat.
Da sunteti obligat sa le intocmiti CIM conf art 10 corob cu art 14 si art 16 din Codul Muncii. In caz contrar amenda este de 10.000 lei de fiecare persoana depistata la lucru, adica 20.000 lei pentru 2 persoane, conf art 260 alin 1 lit e CM.
Primirea la munca a unor persoane fara incheierea unui contract individual de munca constituie contraventie .. aceasta este sanctionata cu amenda.

De asemrenea, prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca constituie contraventie , care este sanctionata cu amenda potrivit art.260 alin.1 lit.f C.mun. (de la 500 lei la 1.000 lei).

Prin urmare, legiuitorul a prevazut sanctionarea ambelor parti in cazul neincheierii c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
poate angaja zilieri si va plati doar impozit pe salariu.
Nu poate. Doar persoanele juridice pot angaja zilieri, conf. art. 1 din Lg. 52/2011 a zilierilor. Vezi si tipurile de p.j. in art. 4 alin 2 din Ordinul 1439/2011 privind normele de aplicare ale Lg 52/2011.