Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primirea la munca fara CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primirea la munca fara CIM

Buna ziua!
Imi poate spune cineva care este amenda pt primirea la munca a unei singure persoane fara incheierea CIM? Art 270 Codul muncii spune la lit e "pana la 5 persoane", asta inseamna si o persoana, sau in cazul unei singure persoane se aplica lit f?
1. Este vorba de art.260 din Codul muncii:
Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
2. Lit.e) se refera la sanctionarea angajatorului iar lit.f) la sanctionarea persoanei care lucreaza fara CIM.
un_kopill a scris:

Buna ziua!
Imi poate spune cineva care este amenda pt primirea la munca a unei singure persoane fara incheierea CIM? Art 270 Codul muncii spune la lit e "pana la 5 persoane", asta inseamna si o persoana, sau in cazul unei singure persoane se aplica lit f?

10000 lei este amenda pentru o singura persoana primita la munca fara incheierea unui c.i.m.