Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie C.A.P.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie C.A.P.

ma poate ajuta cineva cu legea in virtutea careia se acorda pensiile C.A.P. ?
multumesc frumos.
mi-ar fi suficient numarul legii care reglementeaza acordarea acestor pensii.
In Monitorul oficial 775 / 2008 a fost publicata Legea nr. 263 / 2008 - privind sistemul de pensii si alte drepturi de asigurari sociale ale agricultorilor.
Prin aceasta lege se infiinteaza incepand cu data de 1 ianuarie 2010 sistemul de pensii ale agricultorilor gestionat de Departamentul de pensii pentru agricultori din cadrul Casei Nationale de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS).

ca sa fiu mai exacta, ma intereseaza o lege data prin anii '60, care reglementa dreptul la pensie pentru cei care , din diferite motive, nu au avut nici o zi de munca prestata, dar au contribuit cu teren agricol la c.a.p.
Incepand cu 1 septembrie 2007, punctajul anual pentru fiecare an util realizat in cadrul fostelor unitati agricole cooperatiste, precum si pentru fiecare an de contributie realizat de taranii cu gospodarie individuala din zonele necooperativizate, pana la data intrarii in vigoare a Legii nr. 80/1992, reprezinta 0,57255 puncte (Legea nr. 250/2007).

Situatia prezentata de dvs. se considera perioada de contributie!

Cu parere de rau, actul normativ mai vechi nu vi-l pot comunica mai devreme de luni.
Este vorba despre Decretul nr.535 din 23 iunie 1966 privind dreptul la pensie si alte drepturi sociale ale membrilor cooperativelor agricole de productie.

Acest Decret a fost abrogat de Legea nr.4 din 30 iunie 1977 privind pensiile şi alte drepturi de asigurari sociale ale membrilor cooperativelor agricole de productie la data de 1 ianuarie 1978.

Legea nr.4/1977 a fost abrogata de Legea nr. nr.80 din 21 iulie 1992 privind pensiile şi alte drepturi de asigurari sociale ale agricultorilor la data de 29 iulie 1982.

Legea nr.80/1992 a fost abrogata de Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale la 1 aprilie 2001