Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit imobiliar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit imobiliar

Buna ziua. Am luat un apartament in 2008, cu o valoare destul de mare. As dori sa stiu ce se intampla daca nu vreau sa il mai platesc. Va fi confiscat de banca, cred, dar voi fi nevoit sa platesc in continuare ratele, valoarea lui a scazut foarte mult. Si e mai avantajos sa iau unul nou, fara credit, decat sa il platesc pe acesta.

Va multumesc.
Daca din vanzarea ap nu acoperiti datoria, ramaneti in continuare dator, executarea silita va continua prin poprire pe venituri sau/si vanzarea altor bunuri
Va incepe cu somatii de plata,va incerca o tactica 'amiabila' de asi recupera banii,si intr-un final va trece la executare silita,,licitatia ,prima oferta,a 2 a oferta ,banca il vinde cu banii necesari acoperirii tuturor cheltuielilor si datoriei ramase.,d-voastra ve-ti intra la categoria rau platnici,5 ani,7 ani cat or mai fi acum nu mai puteti face alte imprumuturi,si banca nu ramane in pierdere.Imi pare rau ,dar c-am asa se intampla.
gi-jane2, moderator