Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie civila

Buna ziua!As avea 2 intrebari ....1)Ma pot recasatori a 4-a oara? iar 2)Am fost casatorita in Grecia,casatoria am inregistrat-o si in Romania.Dupa ce am divortatin Grecia ,am facut si recunoasterea divortului in Romania.De la tribunal mi s-a eliberat sentinta definitiva de recunoastere a divortului ,dar problema o intampin la starea civila unde nu-mi pot anula casatoria deoarece nu am divortul in limba greaca.La momentul respectiv deoarece nu puteam sa stau foarte mult in Romania nu mi-am schimbat nici documentele.Asa ca ,de la starea civila mi s-a spus sa merg sa mi se elibereze un alt certificat de casatorie,sa-mi schimb numele dupa fostul sot,si sa aduc si sentinta din limba greaca.Intrebarea mea este,daca am divortat in 2003 ce rost are sa mai eliberez un certificat de casatorie,sa mai schimb carte de identitate si sa mai aduc si sentinta de divort in greaca(pe care nu o mai am),odata ce prin sentinta tribunalului sector 6 se recunoaste divortul din Grecia?Sincer mi se pare o aberatie sa-mi schimb C.I dupa 9 ani de la divort.Multumesc anticipat
1) Va puteti recasatori de mai multe ori.Nu exista un anumit numar.
2) Daca sentinta de divort este definitiva si irevocabila trebuie sa va schimbati documentele.
deci eu dupa casatorie nu am avut timp sa schimb documentele ,deci le-am avut tot cu numele de fata,cum il am si acum.Daca atunci nu le-am schimbat,ce sens are sa le schimb acum ,cand eu sunt divortata si am tot numele de fata.Intrebarea e ce documente sa depun pt. inscrierea la starea civila a divortului?