avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Schimbare perioada raportare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Schimbare perioada raportare TVA

Buna ziua,

Am achizitionat servicii publicitate Google Adwords in luna iulie (data facturii), drept pentru care am depus decl 390VIES.
Intrucat sunt platitor de TVA trimestrial trebuie sa schimb perioada de raportare a TVA din trimestrial in lunar?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: SC DELTA EXPERT CONSULT SRL , Consultant resurse umane 22:34, 21 August 2012
Obligatia schimbarii perioadei fiscale din trimestru calendaristic in luna calendaristica intervine doar in cazul unei achizitii intracomunitare de bunuri, taxabila.

Art.156 alin 6^1 Cod Fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere la perioada fiscala lunara - achizitie intracomunitara andreea_flori andreea_flori Buna ziua, Daca am efectuat o achizitie intracomunitara de marfa in luna feb ( marfa facturata in 28 februarie 2014) incepand cu ce luna trecem la perioada ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar nely_mira nely_mira buna seara, am achizitionat o masina din olanda pt transport mf,(sh) a costat 16500 euro, pe factura tva este 0, va rog cum fac inregistrarile in conta? soc ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa gbranzoi gbranzoi achizitionarea unui serviciu de tip \"google adwords\" in luna decembrie 2009 este o achizitie intracomunitara? societatea este platitoare de tva trim, va ... (vezi toată discuția)