Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

taxare inversa

achizitionarea unui serviciu de tip "google adwords" in luna decembrie 2009 este o achizitie intracomunitara? societatea este platitoare de tva trim, va trebui sa se inregistreze ca platitoare lunara in 2010?
"Achizitionarea" de prestari de servicii nu duce la obligatia schimbarii perioadei fiscale la TVA. Doar in cazul unei achizitii intracomunitare de bunuri taxabila in Romania se impune acest lucru.
dar de la 01.01.2010 si "achizitiile" de servicii sunt declarate prin decl 390, deci nu vor avea acelasi regim achizitiile de bunuri.