Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj- cum se impart bunurile?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj- cum se impart bunurile?

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti daca vreau sa divortez ,dar fac 5 ani in septembrie 2012si nu mai vreau sa astept pana atunci cum se impart bunurile? ( ma refer la cele cumparate de sot inainte de casatorie si cele dupa, in cazul in care nimik nu este pe numele meu).
Va multumesc
Doamna, nu mai credeti tot ce vi se spune si nu mai scrieti cu K, scrieti romaneste ca nu sunteti pe mess.
multumesc mult
Doamna, va ocupati de copil? il hraniti, il imbracati, il educati, va jucati cu el? Stati cu el?
Atunci sunteti ok, altfel sunt probleme. Nu putem raspunde unei intrebari de genul "se poate?" daca nu stim amanunte. In principiu, se poate, se poate sa-l ia domnul, se poate sa va ia apartamentul, dar dupa ce ghicim noi aici, ne imaginam situatia in completare, nu prea pare ca sunt sanse reale.
Totusi, nu avem date sa dam raspunsuri complete si/sau corecte. Tind sa cred ca, daca situatia e cea clasica, puteti sta linistita.