Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functionar public si director de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functionar public si director de scoala-incompatibilitate?

Bună ziua,
Vă adresez urmatoarea întrebare:
Functionar public(viceprimar) poate ocupa în acelaşi timp şi funcţia de director şcoală(este numit politic de Inspectoratul şcolar), dacă nu, în baza cărei legi, art?
Vă mulţumec!
Potrivit Legii nr.161/2003 , art.87:
(1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
....
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă, indiferent de durata acestuia;
.....