Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu maternitate si indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu maternitate si indemnizatie

sunt angajata din 7 septembrie 2011.in 25.10.2012 urmeaza sa nasc .intrebarea mea e nevoie sa ma duc la servici pana se implinesc cele 12 luni de la data angajarii si cand pot intra in concediu de maternitate?2.voi opta pt concediul de crestere copil de 2 ani care este procentul corect cel de 75 sau 85 % din veniturile nete din ultimele 12 luni.
va multumesc,
astept cu interes raspunsul dvs.
mentionez ca pana in martie 2011 am beneficiat de somaj(din iulie 2010-martie2011)si m-am angajat doar in 7 septembrie
carmenrus, utilizator
1. Concediul de sarcina si lauzie (maternitate) cum spuneti dvs. este de 124 de zile. Daca doriti sa mergeti la serviciu pana nasteti si apoi sa va luati acest concediu / doriti sa va luati jumatate inainte de a naste si jumatate dupa / doriti sa va luati decat cele 42 de zile obligatorii dupa nastere este alegerea dvs.

Dvs. oricum pana la data nasterii aveti acele 12 luni obligatorii. In aceste luni pot fi incluse si perioade de concedii medicale indiferent de cod.

2. Mariana Campean Ministrul Muncii a spus ca doreste sa aduca cuantumul indemnizatiei de crestere copil la 85% inapoi, cam de la 01.01.2013. Nu este inca nici un act oficial in acest sens.
Asa ca deocamdata procentul este de 75%.
concediul pt sarcina si lauzie are durata de 126 zile!
Asa este...am tastat eu gresit.
Multumesc :)