Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revocare contarct vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revocare contarct vanzare cumparare

In data de 27.07.2012 am cumparat o locuinta la tara. La momentul achizitionarii nu am stiut ca este o zona rau famata a localitatii. La nici o luna, deja nu mai am gardul care imprejmuieste locuinta, mi-a fost furat. Mentionez ca inca nu m-am mutat acolo, dar, merg c-am o data la doua-trei zile, pentru a-i aduce imbunatatiri locuintei.
In ce conditii pot sa revoc contractul de vanzare-cumparare si sa-mi recuperez banii?
Nu se revoca o vanzare legal incheiata!Se rascumpara cu vanzare catre cine o va cumpara?!
In conditiile in care,dupa negocieri cu vanzatorul,v-ati asumat responsabilitatea prin semnatura olografa pe documentele de tranzactionare imobil- daca nu ati prevazut in contract clauze concrete ,nu mai puteti ridica pretentia revocarii contractului.
Daca apreciati ca nu detineti capacitate pentru a solutiona problema cu care va confruntati,
la randul dvs puteti desfasura demersuri pentru instrainarea imobilului
In contract este stipulat : "cumparatorul are obligatia de a verifica starea in care se afla bunul imobil la momentul predarii pentru a descoperii viciile aparente, pe care eu vanzatorul am obligatia sa le remediez de indata, precum si eventualele vicii ascunse"..........
Acesta cu "zona rau famata" nu poate fi un VICIU ASCUNS?