Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de prestari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de prestari

Sunt pensionata pe caz medical gr 2 si as dori sa intreb daca ma pot incadra pentru patru luni cu contract pe perioada determinata pe prestari de servicii.Daca se poate sa-mi spune-ti daca acesta perioada se pune la vechimea i munca. Va multumesc frumos.
1. Activitatea desfasurata in baza unui contract de prestari servicii nu constituie vechime in munca.

2. Potrivit art.118 din Legea nr.263/2010, persoanele pensionate de gardul II de invaliditate nu pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este bligatorie, in conditiile legii.