Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor obiectele primite pe inventar
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

obiectele primite pe inventar

buna,
lucrez la o institutie de stat si am primit un aparat electronic pe inventar. problema este ca eu nu mai detin acest aparat dintr-un motiv anume si trebuie sa dau socoteala pentru el. cum se procedeaza in asemenea situatii? trebuie sa achit valoarea actuala a aparatului sau trebuie sa gasesc unul identic? ma poate ajuta cineva cu lamuriri?
va multumesc
depinde ... teoretic trebuie sa-l platesti la valoarea actuala, respectiv dupa scaderea amortizarii.
Pe de alta parte conteaza si modul cum este facut inventarul> daca este prevazut "un bucata telefon" ... poate fi inlocuit cu unul identic, daca e prevazut "una bucata telefon seria ... nr. IMEI nr ..... etc" e dificil sa convingi pe cineva ca e acelasi
Buna seara,

Cel mai bine ar fi sa-l aveti in gestiune in momentul inventarierii. Nu cred ca va doriti sa dati note explicative in momentul constatarii lipsei acestuia. Si riscati in afara de plata acestuia, sa suportati si alte consecinte care ar putea fi propuse de conducerea unitatii respective.

Iar domnul avocat are perfecta dreptate. Daca obiectele de inventar sunt identificate printr-o serie, e mai greu.

Parerea mea!
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
iulianalabont a scris:

eu nu mai detin acest aparat dintr-un motiv anume si trebuie sa dau socoteala pentru el. cum se procedeaza in asemenea situatii?

veti da socoteala doar la momentul in care incetati colaborarea cu acea institutie si va trebui sa restituiti instrumentarele/sculele/echipamentele/etc. Daca nu-l aveti, vi se va imputa si, eventual, vi se va face o cercetare disciplinara (pentru lamurirea cauzelor pentru care nu-l mai aveti - daca este o valoare mare) eventual un proces in raspundere materiale. intrucat raspundeti de integritatea fizica si functionala a uneltelor primite in paza - aparare - utilizare.
mie mi-a fost inmanat aparatul deja folosit, fara cutia originala si alt continut iar inventarul pentru care am semnat este facut fara serie, nr... Sper sa am noroc cu asta! iar amortizarea?! imi puteti zice cum se calculeaza?!
va multumesc pentru raspuns!

va multumesc!
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
cautati un aparat identic chiar daca este defect si il prezentati ca fiind obiectul primit pe inventar. acum depinde si despre ce fel de aparat electronic este vorba.
uneori se mai caseaza aparatele si atunci e bucuria tuturor ca scapa de inventare.:)