Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mi-au cerut demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mi-au cerut demisia

Buna seara! Astazi mi-a fost cerut sa-mi depun demisia pe motiv ca nu am rezultate desi evaluarea nu a fost facuta conform fisei postului si normelor interne. Mi s-a cerut de asemenea sa predau totul pina vineri. Este legal? Ce pot sa fac? Am nevoie urgenta de un raspuns avizat. Multumesc
Nu exista temei legal pentru solicitarea demisiei.
Demisia este un act unilateral al angajatului care trebuie adus la cunostinta angajatorului.
Refuzul Dvs de a demisiona duce la obligarea angajatorului de a va desface contractul de munca din alte motive, cu respectarea procedurilor legale.
Multumesc! Mi-au schimbat fisa de post si functia in 1.11.2011 insa nu mi s-a facut act aditional la contractul de munca si nici nu mi s-a dat sa semnez decizia pentru noua functie (nu exista). Ce se ia in calcul in acest caz in cazul evaluarii, noua fisa de post (semnata si de mine si de angajator) cu noile criterii de evaluare sau contractul individual de munca cu fisa de post initiala?
ciobanuanairina a scris:

....
Refuzul Dvs de a demisiona duce la obligarea angajatorului de a va desface contractul de munca din alte motive, cu respectarea procedurilor legale.

Nu cred ca exista un text de lege care sa prevada aceasta obligatie a angajatorului ... refuzul salariatului de a-si da demisia poate duce la situatia in care angajatorul sa decida concedierea acestuia si nicidecum la obligatia acestuia de a-l concedia.

@ Martina09
Se va lua in calcul noua fisa a postului , pe care dvs ati semnat-o ...