Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare bun comun,
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare bun comun,

Daca unul din soti, vinde un bun comun dobandit in timpul casatorie, fara consimtamantul celuilalt sot, cum procedez? Mentionez ca este vorba de o vaca. Unul din soti nu a fost de acord iar celalalt a vandut-o cu forta si nici banii nu ia impartit, asa cum era normal.. Ce se poate in acest caz? Plangere la politie? Plangere penala? Mentionez ca cei doi soti sunt in pragul divortului.
danmarianpopescu, utilizator
Vanzarea unui bun comun fara acordul coproprietarilor poate intruni elementele constitutive ale infractiunii de abuz de incredere.Da,plangerea penala este solutia legala de urmat.
nu avem un act din care sa rezulte dreptul de proprietate.
Nu este obligatoriu nevoie de un asemenea act.In cazul in care cel pe care il reclamati neaga existenta dreptului de coproprietate,trebuie dovedit faptul ca bunul a fost dobandit in timpul casatoriei, prin orice mijloc de proba.Dupa parerea mea,cand va fi audiat de politie, acesta nu va contesta dreptul de coproprietate,dar daca se intampla,stiti ce aveti de facut.
ContSters258804, utilizator