Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contradictie intre Codul de procedura civila si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contradictie intre Codul de procedura civila si Regulamentul de ordine interioara al instantelor?

Nu pot sa inteleg de ce in CPC scrie ca "judecatorul nu poate lua parte la judecata aceleiasi pricini in caz de rejudecare dupa casare" iar in Regulamentul de ordine interioara al instantelor judecatoresti am gasit (art. 99 alin. 6) "cauzele trimise spre rejudecare dupa desfiintare/casare revin la completul initiali investit."
pentru ca functioneaza abtinerea/recuzarea ca exceptie si nu ca regula:D
Nu aţi citat prevederea integral. Alineatul 6 al art. 99 din Regulamentul de ordine interioara al instantelor judecatoresti, aprobat prin Hotararea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 387/2005, are următorul conţinut:
Art. 99
...........................
(6) Cauzele trimise spre rejudecare după desfiinţare/casare revin la completul iniţial învestit. Dispoziţiile art. 98 se aplică în mod corespunzător în situaţia existenţei unui caz de incompatibilitate.

Prin urmare, nu este nici o problemă. Dispoziţiile Codului de procedură civilă sunt respectate.
Pentru ca acel complet să formuleze cerere de abținere?