avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Considerati ca a procedat legal d-na profesoara?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Considerati ca a procedat legal d-na profesoara?

Buna ziua sunt elev in clasa a VIII-a si doresc sa va aduc la cunostinta urmatoarele:
Astazi la ora de Engelza, d-na noastra profesoara s-a enervat pe unul din colegii mei deoarece acesta nu si-a facut tema.
Dupa aceea a verificat tema la toti copiii din clasa si cei care nu si-au facut-o, precum si cei care si-au facut doar 5 propozitii din sase (cazul meu si al inca 11 colegi) au primit nota patru in catalog.

Avand in vedere ca anul acesta avem Examen de Testare Nationala, la care media claselor V-VIII conteaza 50 %, doresc sa stiu daca d-na profesoara a procedat legal.

Va multumesc!

Lucian
Ai chiar obligatia sa actionezi!
Cazurile cu profesoarele de engleza sunt destul de cunoscute la inspectorate. Sunt unele din cele mai ciudate profesoare. Ar fi bine sa scrii cat mai repede plangerea si sa te asociezi si cu alti colegi (dar nu mai mult de 4, dar toti sa faceti plangeri separate si care sa nu para copiate!). Obtine si alte "episoade" de isterie ale profei, caci in mod sigur le mai are. Daca tu consideri ca profa arata bine, acuz-o si de exhibitionism (introduci termenul de auto-flagelare, etc). Stiu ca aveam o profa de engleza care venea in clasa fara chiloti si fusta super-scurta (si asta pe vremea lui Ceasca!). Totul este sa incerci sa te iei de viata ei privata (foarte probabil dezorganizata la o profa de engleza!). Deci incearca sa o descrii ca imorala si total neconforma cu "disciplina normala dintr-o scoala". Daca fumeaza, ataca si acest aspect. Nu ierta nimic!
Foloseste de prevederile legii 272/2004 (art. 48, 29, 24:
art. 48, alin (3)). Poti crea un precedent istoric prin care sa-i ajuti pe multi alti elevi. Concomitent cu depunerea - [neaparat inregistrata cu NUMAR de registratura] la registratura scolii sau la inspectorat sau direct la minister, contacteaza un ziar de mare circulatie (Adevarul, EZ, Libertatea) sau OTV si incearca ca ei sa-ti publice un articol.
ORICUM, inainte de toate insa, incearca MEDIEREA direct cu profa, apoi si cu conducerea scolii. Dupa ce ai scris un protest fara "picanterii" adresaza-te profei [in care faci precizari din 272] si ii dai o copie a protestului tau pe care insa nu l-ai depus; cea mai buna afacere pentru tine este sa iti taie - macar doar tie personal - nota din catalog. Totul discret fara sa stie nimeni. Deci efectiv un fel de mic santaj. In prealabil oricum mai discuta cu ea personal si vezi cum vede ea problema si abia a doua zi o avertizezi cu protestul scris. Dupa cat de "gasculite" sunt profele de engleza, s-ar putea sa se sperie atat de tare de protestul scris ca nu-ti va mai face probleme niciodata, cat vei fi tu in scoala. Majoritatea profelor (mai putin cele de Romana sau Geografie) au atatea probleme pe capul lor ca inca una nu le mai trebuie. Tu esti extrem de avantajat de faptul ca la materia Engleza ai rezultate incontestabile si daca tu nu actionezi, atunci cine? Poate ca tatal tau sau mama ta (sau vreun unchi, cine stie) pot sa intervina - doar daca tu crezi ca nu-ti poti stapani emotiile si sa vorbesti direct cu profa. Oricum este o experienta buna de viata si ia-o ca atare, fara resentimente. Dar daca vei ajunge in fata directoarei sau a vreunui inspector sau consiliu profesoral, incearca cat mai mult sa explici partea personala, emotionala, a situatiei - adica depresia provocata de nedreptatea produsa si de faptul ca vei fi afectat pe viata de acest episod neplacut - calcularea mediei de admitere, etc, sansele tale in viata - dar totusi intr-o maniera cat mai academica, deloc jignitoare!, profesional, matur.
Incearca oricum sa fii cat mai degajat posibil de acest subiect! Ai lucruri mult mai importante de facut decat rezolvarea acestui incident neplacut. Nu pierde mai mult de 100 de ore pentru rezolvarea acestui incindent. Concentreaza-te asupra tuturor celorlalte activitati asa cum o faceai inainte. Nu vorbi exhaustiv despre problema ta cu toti cunoscutii, ca lumea o sa zica ca tu esti cel bolnav si cu "probleme". Considera ca este un fapt obisnuit de viata si nu face "caz" de acest lucru. Joaca-te mai bine pe calculator sau afara la un fotbal. Totul este sa rezolvi situatia pe plan personal si asta in cel mai scurt timp posibil si eventual sa nu mai stie nimeni de acest lucru. Descurca-te!
Actioneaza cat mai repede si cu ajutorul celorlalti elevi nedreptatiti, daca se poate. De obicei, lumea e lasa si se retrage cand ai nevoie, dar nu te lasa convins de o compensare ulterioara, pentru ca te va examina bestial si iti va pune un 10, chipurile din indulgenta, ca sa-ti arate ca trebuie sa zici mersi de o medie de 7. Si va continua tot asa ca sa se impuna. Am predat engleza la liceu, stiu cum se face, asta (pe langa alte anomalii) m-a revoltat si m-am si retras. Sunt cele mai multe nedreptati in scoli, pe pielea copiilor si a parintilor, profesorii nu sunt de loc usa de biserica, asa cum va impun voua sa fiti. Nu este singura situatie, vor urma multe de genul asta, tocmai pentru ca este importanta media acum, si de obicei, dirigintele, in loc sa tina cu elevii, se protejeaza una pe alta, sfatuind parintii sa mai "sensibilizeze" material sau financiar pe profele isterice ca au probleme, saracele ! si incepe vanatoarea de cadouri si bani...! tot anul. Daca mai sesizezi si alte asemenea situatii, mentioneaza-le. Si treci la actiune asa cum te-am sfatuit in data de 16.01.2005, mergi pana la capat. Castiga teren si transforma acest incident neplacut intr-un castig pe viitor, si tineti-va tari, ca sa nu indraznesca sa va faca si alte probleme. Se poate apela si la presa, etc. dar trebuie sa te acoperi cu memorii scrise, alaturi de cativa din colegii tai, semnate de luare la cunostinta si chiar dat nr de inregistrare la secretariat, deci PROCEDURA trebuie sa fie ca la lege, cu articole din lege, etc. O astfel de profesoara va favoriza un elev prost si incomod pentru avantaje, dandu-i 10 iar de cei buni isi bate joc, sa mai apara cate un patru, ca sa nu bata la ochi ca toata lumea are 10. Gandeste-te bine la asta . Bafta !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz al profesorului impotriva elevului DARIUS_BZ DARIUS_BZ Buna seara! am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema: fiica mea este eleva in cls.a vii-a si de cateva luni mai exact 6 profesoara de. biologie duce ... (vezi toată discuția)
Încãlcarea drepturilor la liceu ghesha ghesha Bună ziua. Sunt elev în clasa a XII-a, și consider că profesoara (diriginta) nu a avut un comportament decent. Cer ajutorul dumneavoastră, mai ... (vezi toată discuția)
Regulament scolar staruvp staruvp Buna ziua.As vrea sa stiu conform noului regulament scolar daca un elev este prins fumand tigari in incinta scolii este corect sa se scada elevului doua puncte ... (vezi toată discuția)