Forum Discuţii juridice Achiziţii publice documentatii standardizate
Discuție deschisă în Achiziţii publice

documentatii standardizate

Ce putem face noi, ca si operator economic, in cazul in care o documentatie de atribuire a unui contract de lucrari avand ca obiect "Retele de canalizare ", publicata in SEAP dupa 20.06.2012, nu respecta Ordinul comun al Ministerului Mediului şi Pădurilor şi ANRMAP nr. 2266/ nr. 335 prin care s-au aprobat modelele de documentaţii standardizate aferente procedurilor de atribuire a contractelor de achiziţie de lucrări publice pentru proiectele „execuţie de reţele de canalizare şi reţele de alimentare cu apă” (contractul de lucrari nu corespunde)?
O adresa de atentionare catre autoritatea contractanta ii poate determina sa aplice ordinul de mai sus?
Multumesc
ANRMAP-ul recomanda acele modele de contract, nu sunt impuse prin OUG 34...
Puteti trimite o notificare autoritatii contractante conf.art.256^1 din OUG 34, sau o contestatie la CNSC, conform art.256^2 din OUG 34, daca mai sunteti in termenele de la art.256^2. Oricum, ma mir ca ANRMAP nu a constatat o neregularitate privind propriile ordine la verificarea documentatiei si a admis publicarea documentatiei si a anuntului aferent.
vlad nicolae, moderator
Multumesc pentru raspunsuri. Vom face o notificare, chiar daca nu mai suntem in termen.

Totusi, atata timp cat in Ordin se spune autoritatile contractante "au obligatia utilizarii acestor documente", nu-mi suna a recomandare.