Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... platA CAS pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

platA CAS pentru PFA

Sunt PFA din noiembrie 2011, pana in mai 2012 am fost si somer, nu am depasit valoare indemnizatiei, pana in prezent nu am platit deloc CAS. Pana am terminat perioada de somaj am inteles ca nu trebuie, apoi am tot amanat sa ajung pe la casa de asigurari. Stiu ca in prezent CAS se plateste la Fisc. Ce ar trebui sa fac in continuare ? Risc vreo sanctiune ?
Contractul se incheie tot cu casa de asigurari, dar plata se face la fisc. Eu zic sa te cam grabesti, se aduna dobanzi si penalizari ...si cei de la fisc de abia asteapta!
Daca venitul realizat pe P.F.A. intr-un an calendaristic nu depaseste 3 salarii medii pe economie nu sunteti obligat la plata C.A.S.