Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare administrator societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare administrator societate

Buna ziua,
Vreau sa schimb administratorul unei societati (asociatul unic ramane acelasi). Ce trebuie facut? Ce acte trebuie sa duc la Registrul Comertului?
AGA cu noua numire, declaratia administratrului +specimen semnatura, copie CI ad-tor, act constitutiv actualizat,
faceti in primul rand o decizie a asociatului unic prin intermediul careia revocati din functie actualul administrator si numiti noul administrator in persoana d-lui............... mentionati toate datele de identificare, dispuneti si actualizarea actului constitutiv in consecinta, obtineti un specimen de semnatura al noului administrator, emis de notar.
mergeti la Registru, completati declaratia 2 si 3, depuneti decizia asociat unic si actul constitutiv actualizat cu noul administrator.
Cel mai bine apelati la serviciile unui avocat, aceste documente trebuie sa imbrace o anumita forma pentru a fi acceptate la Registrul Comertului.
Alexandru Popescu, Avocat
unmoeglich a scris:

AGA cu noua numire, declaratia administratrului +specimen semnatura, copie CI ad-tor, act constitutiv actualizat,

In AGA de numire il revocati si descarcati de gestiune pe celalalt, si nu uitati de Anexa (contoarul de cuvinte), iar AGA va fi prezentata la Registru in 2 exemplare.

leuca_luminita, utilizator
este societate cu asociat unic, in consecinta nu avem AGA ci se va redacta Decizia asociatului unic.
Va multumesc tuturor.