avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită datorie asociatie
Discuție deschisă în Executare silită

datorie asociatie

am fost dat in judecata de asociatia de proprietari pentru o datorie de 3150 ron din care am platit 1500 ron.se poate incheia actiunea sau continua pana la achitarea intregii sume?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:58, 24 August 2012
Daca ati fost actionat in instanta pentru suma de 3150 ron,asociatia de propriertari va starui in cererere pana la achitarea integrala a debitului acumulat,sau pentru pronuntarea unei hotarari de obligarea dvs la plata integrala a debitului
Este de preferat ca la urmatorul termen de judecata sa faceti dovada achitarii partiale a debitului,astfel incat instanta de judecata sa constate interesul si buna dvs credinta pentru acoperire restanta
Daca ati fost dat in judecata si inca nu s-a finalizat cu o hotarare, faceti o intelegere cu asociatia iar aceasta sa isi retraga actiunea. Sau la urmatorul termen aratati instantei ca faceti eforturi deosebite pentru a ava achita datoria fata de asociatieiar aceasta va tine cont.
Continua pana la plata sumei totale, daca nu va intelegeti cu asociatia sa retraga actiunea
Conditionat de raporturile existente intre dvs si asociatia de proprietari ,aveti varianta negocierii unui angajament de plata care sa fie depus in instanta
Conditionat de aspectul daca asociatia de proprietari este reprezentata si aparata in instanta prin aparator ales,asociatia de proprietari are posibilitatea ,in cazul asumarui unui angajament de plata,sa solicite instantei ca nu mai intelege sa staruie in judecarea cauzei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces asociatie locatari Annna08 Annna08 Buna seara, Cazul meu este urmatorul: am fost data in judecata de asociatia de proprieteri pentru neplata datoriei inregistrate. In momentul in care am ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere bloc razvanovici razvanovici In urma unei restante la intretinere (cca 3000 ron) am fost chemat in judecata de catre asociatia de proprietari , dar dupa 2 saptamani dupa ce eu achitasem ... (vezi toată discuția)
Restanță la întreținere Monycadaniela Monycadaniela Bună. Am si eu o intrebare:pe data de 28 august 2017, părinții mei sunt chemați in instanță pentru o datorie de 1300 ron neplătită la întreținere. ... (vezi toată discuția)