Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violenta in Familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violenta in Familie

Buna ziua

Ma numesc Elena si vreau sa ma ajutai (Informatii)privind violenta in Familie Romania
Locuiesc in Spania de 8 ani si am depus in 2009 o reclamatie contra sotului de violenta in familie si am castigat procesul cu scoaterea sotului de la domicilui ,are o restrictie sa nu se apropie de mine valabila pana in Decembrie 2012
Aceasta restrictie este valabila si in Romania?
Unde as putea sa cer ajutorul?
Daca vin in Romania pot prezenta acte la politie si demonstrez ca acest individ este violent.
Suntem divortati in Spania si nu sa prezentat pt partaj,iar el a intrat in casa(bun comun)si a sustras lucruri fara voia mea
Ce pot sa fac eu (legal)in cazul meu?
Multumesc frumos
Elena
Ordinul de restrictie din strainatate nu va ajuta in Romania.
Trebuie sa deschideti proces in Romania si sa obtineti asa ceva pe teritoriul Romaniei.

Cu plangerea la politie nu cred ca se va rezolva ceva dar puteti incerca daca bunurile sustrase erau bunurile dvs. exclusive ( rochii,etc)
Unde se afla casa din care a sustras bunuri?
In Romania
Bucuresti

Vreau sa mentionez ca ;Frigiderul,Masina de spalat ,Aragazul si Tv sunt cumparate inainte de casatorie(detin facturi cu numele de fata)
Iar mobila(majoritatea )este facuta cadou pt mine din partea sefiilor mei(sunt Straini-Englezi)

Multumesc pt raspuns
Elena
daca s-au sustras bunuri din casa fara ca sa fie impartite deja , cred ca trebuie sa aveti la indemana acte doveditoare ,chitante,martori etc ca aceste bunuri erau in imobil si au fost sustrase de catre sot fara voia ta poti sa depui plangere la politie in calitate de furt....
Multumesc Frumos
D-na Elenor

Suntem divortati in Spania pe motiv de Violenta in familie(am 3 denunti in favoarea lui)si nu sa prezentat la Partaj(deci nu avem partajul facut)
1)Am acte doveditoare (chitante) la bunuri din casa(cumparate inainte de casatorie)
2)Martori a)sa declare ca am avut lucruri in casa
b)sa declare cum la vazut pe fostul sot (a parcat un camion la 11 noaptea si a plecat la 01 noaptea)

Multumesc pt atentia acordata
Cu respect Elena