Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei

Buna ziua,

Spuneti-mi ce drepturi are tatal, dupa nasterea copilului sau, in cazul in care acesta nu mai are o relatie cu mama copilului si nici nu se implica pe perioada sarcinii sau pentru cele necesare dupa venirea pe lume a copilului.
Daca il recunoaste, poate cere custodie comuna?
el poate cere ....accesul la justitie este liber...conteaza cum va aparati ca sa nu-l obtina, daca nu doriti acest lucru
dupa nastere pot deschide proces pentru incredintarea copilului? ce sanse sunt sa castig?
Daca nu este trecut in acte nu are drepturi si nici responsabilitati. Daca e trecut in acte de la inceput si deschideti imediat proces, e posibil sa primiti custodie comuna. Copilul la asa o varsta mica si mai ales daca e alaptat, nu va fi despartit de mama. Custodia comuna insa, poate fi un beneficiu daca va intelegeti. Daca nu va intelegeti este o piedica, pentru ca e vorba de multe semnaturi si consensuri, privind scoala, gradinita etc. Diferenta de baza si care va poate afecta direct este iesirea din tara. Pentru absolut fiecare iesire din tara cu copilul veti avea nevoie de acordul tatalui.
tocmai pentru aceste lucruri intreb daca pot cere custodie totala, ca sa nu mai depind de semnatura tatalui sau de adeverinte de la locul de munca al acestuia pentru gradinta, scoala etc.
Multumesc frumos pt raspuns.
Copilul a fost recunoscut deja ? Daca da, atunci dupa cum v-a raspuns d-na avocat, fiecare poate cere ceea ce doreste si in functie de cum isi sustine fiecare punctul de vedere, instanta decide....