Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie.Parinti au un apartament impreuna , tata a decedat ,noi suntem trei frati ,doi buni si unul doar dupa mama. Cum se imparte mostenirea dupa deceul mamei .Mentionez ca nu s-a facut succesiunea nici dupa tata. Va multumesc!
1) succesiunea dupa tala dvs se dezbate intre cei 2 copii ai lui si sotie.
2) Dupa decesul mamei succesiunea se dezbate la toti copiii pe care i-a avut ea,deci si cel de-al treilea.
La mostenirea tataluivor veni cei 2 frati buni + sotia supravietuitoare (mama) ; la decesul mamei vor veni toti cei 3 copii ai ei (cei 2 frati buni + fratele dupa mama).

Daca nu exista testament, cotele vor fi egale.
La succesiunea dupa tata va intra cota de 1/2 din apartament care se va imparti intre dvs si fratele dvs si mama, mama avand 2/8 iar dvs sifratele dvs 3/8 fiecare sin cota aceea de 1/2. La decesul mamei dvs Veniti toi 3 fratii iar masa succesorala va fi 1/2 cota din apartament ca bun comun si cota de 1/8 ca mostenire de la Sotul dansei.adica cota de 5/8 din tot apartamentul care se va imparti la 3 in mod egal, adica 1/24 fiecare la care se adauga la cei doi frati dupa Tata cotele mostenite din succesiunea dupa Tata.
Multumesc !Cate procente primeste fiecare la prima succesiune .
Cand a decedat tatal dvs?