Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie.Parinti au un apartament impreuna , tata a decedat ,noi suntem trei frati ,doi buni si unul doar dupa mama. Cum se imparte mostenirea dupa deceul mamei .Mentionez ca nu s-a facut succesiunea nici dupa tata. Va multumesc!
de 1an
Cotele vi le am spus care sunt...trebuie dzbatuta succesiunea dupa Tata. Apoi la decesul mamei dupa dansa....sau le puteti face pe ambele la dupa decesul mamei dvs , vor fi dezbatute succesiv, un sg certificat de mostenitor in cotele de mai sus...atentie daca se depaseste 2 ani de la decesul tatalui se plateste 1% impozit pe masa succesorala.