Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte mostenirea ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte mostenirea ?

Buna seara.Parinti mei au fost casatoriti ,iar dupa 7 ani au divortat ,in timpul casatoriei au cumparat o garsoniera pe numele amandurora ,dupa despartire nu s-a facut nici un partaj iar tatal meu a achitat toata garsoniera din bani lui(are inclusiv toate chitantele de plata) ,garsoniera ramanand ne partajata dar folosindu-se de ea doar tatal meu ,el acuma are 75 de ani si din pacate a facut cancer ,daca el moare cum se fa face impartirea gasonierei si ce parte voi avea eu ,intreb ptr ca cineva mi-a spus ca va fi 75% mama si 25% eu ,si ma sfatuit ca sa-mi faca tatal testament ptr a fi 50 50... ce imi recomandati ?
swann_cta, utilizator
swann_cta a scris:

Imi cer scuze ca intreb da ce inseamna sotie supravietuitoare ?

Este denumirea data unuia dintre soti in urma decesului celuilalt sot (ar fi asemantor cuvantului văduvă sau văduv)
swann_cta a scris:

Eu sunt singurul copil ,...

De aici eu inteleg ca tatal dvs. nu mai are (nu a mai avut) nici un alt copil afara de dvs. Corect?
Dar vreo sotie actuala are?

Daca nu are nici o sotie si nici un alt copil, atunci dvs. veti mosteni TOATA averea tatalui. (daca nu lasa vreun testament). Mama dvs. nu are cum sa-l mai mosteneasca pentru ca nu-i mai este sotie.

Intrebarea e: ce inseamna toata averea? Pentru ca, spre pilda, garsoniera nu e toata a lui. O parte din ea apartine mamei dvs. si o parte apartine tatalui.
Dvs. veti mosteni partea din garsoniera care apartine tatalui. (si care va intra in masa susccesorala a tatalui).
Care e partea din garsoniera care apartine tatalui? Legea prezuma ca partea din garsoniera care apartine tatalui este 50%. Dar asta e numai o prezumtie. Daca veti putea dovedi ca tatal a contribuit cu 90% la achizitionarea ei, atunci 90% din garsoniera va intra in masa succesorala si asta va fi ceea ce veti mosteni.
romascanu, moderator