Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... D112
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

D112

ANGAJATOR:
* EROARE - Creanta 02 - Contributia individula de asigurari sociale retinuta de la asigurati (106) mai mare decat suma calculata (0) !
ASIGURATI:
Imi puteti spune cum se corecteaza aceasta eroare?Multumesc.
Dupa ce ati completat Anexa 1.2. cu persoana respectiva, i-ati pus venitul brut.

In tabelul centralizator. din Anexa 1 (in fata) dv. trebuia sa apasati pe butonul \"Adauga/actualizeaza creante\" si va apareau automat totalul contributiilor de tot felul de la toate persoanele pe care le-ati avut declarate in d112.

Manual se alege numai, in plus fata de contributiile completate automat, impozitul pentru conventii civile - cod 616

Inclin sa cred ca aveti o conventie civila, fara CAS calculat in Anexa 1.2, acolo unde descrieti persoana, iar in fata, la tabelul centralizator ati ales manual creanta 02 (CAS) si ati pus la \"suma datorata\" 106.

Atentie la ce cod alegeti pentru "tip asigurat" in Anexa 1.2. in cazul persoanei. Pentru unele "tipuri" se plateste CAS, pentru altele nu!
elga50, moderator