Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cat de mult conteaza achitarea unui prejudiciu intr-un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cat de mult conteaza achitarea unui prejudiciu intr-un proces penal?

Buna seara,

As dori sa stiu daca intr-un proces penal in care prejudiciul depaseste 2 miliarde de lei vechi, din care inculpatul achita pe timpul procesului, poate schimba cu ceva hotararea judecatorului? Se tine cont de achitarea din prejudiciu sau fapta se judeca pur si simplu indiferent daca se recupereaza sau nu din bani?
Va multumesc!
Bineinteles ca se tine cont, de multe ori achitarea prejudiciului are un impact decisiv la individualizarea pedepsei deoarece poate constitui circumstanta atenuanta, iar daca se retine pedeapsa va putea cobori (in functie si de circumstantele agravante) sub minimul special al pedepsei pentru infractiunea savarsita.
Daca veti achita intreg prejudiciul sansele la o pedeapsa cu suspendare ar putea fi mari daca va si angajati avocat.

Daca se achita doar o parte din prejudiciu situatia este relativa.
Depinde de cat se achita si alte circumstante personale ale inculpatului.