Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum recuperez carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum recuperez carte de munca

In anul 1995 m-am angajat la o brutarie pentru doi ani cu carte de munca, mi-am bagat demisia si am plecat in italia fara sa imi iau cartea de munca de la aceasta societate care ulterior in anul 2000 s-a inchis. Am fost fortele de munca si am facut cerere pt ami recupera cartea de munca din arhive iar inspectorul care s-a ocupat mi-a spus ca ei nu mai au acest document si ca a fost scos .......comparand semnatura aceasta nu corespunde cu semnatura mea.....CE TREBUIE SA FAC? VA MULTUMESC ANTICIPAT
acesta nu e un raspuns a celor de la ITM, ca a fost scos si ca nu se recunoaste semnatura: trebuie de vazut cine a formulat cererea de restitutire a cartii de munca? va rebui sa gasiti persoanele fizice care au administrat societatea la care ati lucrat, salariatul care se ocupa cu relatia societate-ITM la vremea respectiva. O veti gasi, insa va treubi sa pierdeti ceva timp petnru asta.
Nu cred ca intra in competenta inspectorilor ITM de a verifica autenticitatea semnaturilor pe actele care se depun la ITM. Daca carnetul de munca a fost eliberat de catre ITM, inseamna ca acest a fost ridicat de catre delegatul societatii respective pe baza delegatiei.
am vorbit cu patroana firmei respective si a spus ca ea nu a gasit cartea mea de munca in actele cere le mai are de la firma care a inchis-o si ca nici nu stie cine a putut sa o ridice.eu am o fotocopie de pe cartea de munca dar pana sa ma angajez la ultima societate,imi lipsesc cei doi dni cat am fost angajatul lor ACEASTA FOTOCOPIE IMI POATE SERVI LA CEVA?(sa demonstrez anii de vechime pt pensie.....eu fiind preocupat mai mult pt asta)
este un raspuns util doamna, eu zic sa mai merg odata la ITM si sa mai incerc...daca raspunsul este acelasi....ca nu au cartea mea de munca sa ma adresaz unui avocat
Mergeti la ITM si luati legatura cu inspectorul la care este arondata societatea respectiva, el este in masura sa va spuna care este situatia carnetului dvs de munca. In situatia in care va spune ca acesta a fost ridicat, solicitati sa va spuna numele acelei persoane.