Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua! Am 2 intrebari:
1.Daca unul dintre soti nu doreste divortul, se poate pronunta si fara acordul acestuia?
2.Intr-un partaj conteaza din vina cui s-a desfacut casatoria?
Buna ziua,

Am doua raspunsuri :
1. Daca exista motive temeinice de divort, nu este necesar acordul celuilalt viitor fost sot, pentru ca Instanta sa adita cererea de divort;
2. La partaj conteaza doar contributia fiecarui sot la achizitionarea bunului comun. Vina poate duce la obligatia de plata a unor despagubiri, conform noului Cod Civil, dar asta nu are legatura cu partajarea evectiva a bunurilor din patrimoniul comun.
Va multumesc!
1.Dar daca nu exista motive temeinice?
2.In ce art. din CC se prevede obligatia de plata a unor despagubiri? Exista un astfel de precedent?
1. Daca nu exista motive temeinice de divort, este mult mai greu sa se obtina desfacerea casatoriei. Astfel, fie va trebui ca anterior cererii de divort sotii sa stea despartiti timp de 2 ani, fie sa dovedeasca ca starea de sanatate a sotului reclamant face imposibila continuarea casatoriei.
2. Art, 388Cod Civil
ContSters214341, utilizator
1. In cazul in care nu se poate realiza divortul prin acod sau divortul sin culpa comuna, sotul care doreste divortul va trebui sa convinga instanta cu probe nu doar din culpa celuilalt sot, ci si ca raporturile dintre soti sunt grav vatamate iar continuarea casatoriei nu mai este posibila.
2. In cazul uni partaj nu conteaza din vina cui s-a desfacut casatoria, deoarece in actiunea de partaj trebuie sa dovediti contributia la dobandirea bunurilor comune, sa dovediti poesesia si interesul atribuirii locuintei.