Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM si Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM si Somaj

Buna seara
Am rugamintea sa-mi explicati: dupa ce am semnat un contract pe perioda nederiminata si perioada de somaj s-a terminat ,angajatoru poate sa ma puna pe lista de diponibilizare? Mai pot beneficia de ajutor de somaj,s-au trebuie sa mai lucrez o perioada ca sa beneficiez de ajutor de jomaj.
Va multumesc.
Daca ati incheiat un c.i.m. pe durata nedeterminata , pentru a beneficia din nou de somaj va trebui sa indepliniti conditiile prevazute de lege pentru acordarea acestuia.
Altfel spus:
- stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii cererii la somaj
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs.

Prin urmare, va trebui sa realizati un nou stagiu de cotizare de minim 12 luni ...