Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebari pentru presedinte, ce facem mai departe?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebari pentru presedinte, ce facem mai departe?

Presedintele asociatiei noastre plateste din banii nostri diverse prostii fara macar sa ne consulte, schimba aspectul proprietatii si alte abuzuri.
Am scris o scrisoare in care ne aratam nemultumirea si ii cerem informatii despre temeiul legal al actiunilor lui. In cit timp trebuie sa raspunda conform legii si ce sa facem daca nu ne raspunde? Mai mult ca sigur ca nu va raspunde dar trebuie intrebat el inainte de orice alte actiuni.
Va multumesc.
Dispozitiile care guverneaza activitatea asociatiilor de proprietari nu precizeaza termenul de raspuns la "scrisori" adresate presedintelui de asociatie
Regula generala de raspuns la petitii este conform OG nr 27/ 2002 de 30 de zile
Daca apreciati si detineti probe temeinice ca actele /actiunile presedintelui de asociatie au ca si consecinta prejudicierea proprietarilor ,aveti la indemana actiune/plangere impotriva acestuia
Autoritatile competente in solutionare vor analiza plangerea si probele si in raport de concluzii vor dispune masurile legale
Adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, are ca si atributii revocarea din functie a presedintelui asociatiei. Acesta din urma nu poate lua hotarari in locul adunarii generale a proprietarilor membri ai asociatiei, singurul organism decizional, presedintele avand rol de organ executiv.
Cititi legea si aflati mai multe.
Multumesc celor doua Doamne pentru raspunsuri.
Da, stiu asta ca nu poate el decide insa dupa cum stiti, in Romania sunt multi carora li se urca functia la cap si se cred niste mici Dumnezei ai blocurilor.
Stiu ca poate fi revocat dar practica este ca nimeni nu vrea sa fie presedinte, cu atit mai mult la noi in bloc si de aceea si acest individ isi face de cap. Bine de cei care au asociatii active insa cred ca sunt putine la numar in tara noastra.
Ce se poate obtine in instanta va rog in caz ca face abuzuri? Legea 230 zice ca si primaria si politia pot aplica amenzi comitetelor. Insa in practica nu cred ca exista asa ceva...
Legea 230 zice ca si primaria si politia pot aplica amenzi comitetelor.

Art 55 din L nr 230/2007 precizeaza posibilitatea
exercitarii controlului asupra activitatii financiar-contabile din cadrul asociatiilor de proprietari din oficiu ori la solicitarea unuia sau mai multor membri ai asociatiei de proprietari

Art 32 din L nr 230/2007 (2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin,membri comitetului executiv,inclusiv presdintele asociatiei de proprietari ,raspund persoanl sau in solidar,dupa caz,in fata legi si a poprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat

Instanta de judecata legal sesizata poate judeca actiunea/rechizitoriul formulat in urma unei plangeri promovate de unul su mai multi proprietari si poate dispune hotarari de obligare a presedintelui,administratorulu,cenzorului ,la plata de daune catre proprietarul reclamant
Politia daca se implica ,poate constata si consemna contraventii ,de regula la L nr 61/1991 republicata,dar si alte privind domicilierea fara forme legale,etc
Presedintele este ales de proprietari in adunarea generala si tot proprietarii pot alege oricand alt presedinte. Daca nu vrea nimeni sa fie presedinte, probabil ca sunt motive intemeiate iar printre acestea, din experienta pot aminti: proprietari certati cu legea, proprietari pe care nu-i intereseaza problemele asociatiei, proprietrari carcotasi, reclamagii...
@Dana Marin,
In 2008 erati vicepresedinte al asociatiei si-atunci ne spuneati ca presedintele pe cate l-ati ales, chiar in faza de constituire a asociatiei, facea tot felul de ilegalitati.
Este acelasi presedinte sau altul?