Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot afla unde se afla un detinut?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot afla unde se afla un detinut?

cum pot afla informatii unde este inchis un detinut inchis acum 2 luni .va multumesc
La intrebarea dvs. pot fi raspunsuri variate.

Depinde cum a ajuns persoana respectiva la inchisoare. In cazul in care, cumva a savarsit o infractiune pe raza localitatii Baia-Mare si a fost depistata acolo, persoana ar fi dusa in arestul politiei din Baia-Mare, iar dupa un timp in care este dus la audieri, persoana ar fi transferata la penitenciarul din Baia-Mare.

Daca persoana ar fi condamnata de instanta de fond si ar face apel, persoana ar fi transportata din penitenciarul Baia-Mare la sedinta de judecata si inapoi.

Daca sa presupunem ca, in cauza persoanei respective s-ar face recurs, aceasta ar fi transferata la penitenciarul din Bucuresti (probabil Rahova).

Daca persoana pe care o cautati a fost condamnata definitiv, s-a sustras de la executarea pedepsei si a fost depistata in alta localitate decat unde are domiciliul, traseul ar fi cam tot acelesi, in sensul ca, ar fi dus in arestul politiei pe raza localitatii unde a fost depistat, de acolo ar fi dus la penitenciarul cel mai apropiat, iar de acolo persoana respectiva ar putea solicita transferul la cel mai apropiat penitenciar unde isi are domiciliul stabil.

Daca persoana a fost luata de acasa in urma unei hotarari definitive, cred ca puteti sa o cautati la cel mai apropiat penitenciar.

Daca nu reusiti sa gasiti persoana cautata, va recomand sa accesati site-ul Administratiei Nationale a Penitenciarelor unde gasiti date de contact pentru relatii cu publicul.

Cu stima, Florin
Marka, utilizator
Daca e inchis acum 2 luni probabil ca se afla in arest preventiv.

Luati contact cu rudele lui si acestea va pot informa.
BII,,