Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda contraventionala

Daca depun plangere, la judecatoria, pe raza careia sa produs fapta, impotriva unui PV intocmit de un agent de la Politia Rutiera, in 48 de ora, in eventualitatea, in care mi se respinge cererea, pot sa platesc in continuare amenda, la jumatate, daca merg la CEC, imediat cum primesc sentinta?
si doi, pot sa cer judecare in lipsa?dar cerere de amanare pt angajarea unui aparator?
Nu cred ca puteti achita jumatate, intrucat se ia data comiterii faptei.
Puteti solicita judecarea in lipsa, dar sa si faceti referire in cerere la acest lucru.
Cerere de amanare, pentru ce? ca oricum cand depuneti cererea nu vi se judeca pe loc ci vi se da un termen la care sa va prezentati in instanta. La termenul stabilit va prezentati insotit de un avocat.
Plata a 50% din cuantumul amenzii se poate face doar in 48 de la momentul in care dvs ati primit procesul verbal.
Procesul se poate judeca in lipsa partilor, daca cereti asta prin actiunea introductiva. De asemenea, va puteti prezenta la primul termen si sa cereti amanare pentru angajare aparator.
daca se depune contestatia in primele 48h de la comunicarea procesului verbal se suspenda efectele sanctiunilor din pv iar in cazul in care plangerea este respinsa se poate achita 1/2 in primele 48h de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.
e ok.
daca solicit amanare pentru angajarea unui aparator, iar la urmatorul termen apar fara aparator sau nu ma prezint(in cond. in care eu am solicitat jud. in lipsa, in cerere) ar fi vreo problema?
Bine, in afara de faptul ca instanta se va infuria :D