Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creante

Care este procedura de recuperare creante de la o firma in lipsa contractului de vanzare-cumparare cu aceasta , existand doar facturi?
Pot primi cec-uri sau bilete la ordin in alb de la anumite societati drept garantie pe care sa le complectez ulterior in caz de neplata?
Si daca da cum se procedeaza in acest caz?
Am facturile semnate si stampilate precum si avizele de insotire a marfii.
Deci chiar daca nu am contract cu ei se poate introduce somatia de plata?
Cum imi pot recupera creantele de la o societate despre care imi spune agentul ca s-a inchis?
Despre ce agent este vorba?Si cum adica s-a inchis?
e foarte greu! am o situatie similara, difera ca noi avem prestari servicii nu vinzari . cieste postarea mea la "Drept comercial- probleme juridice in afaceri"- Recuperare creanta si ai sa vezi ca neavand contract semnat de beneficiar ni sa respins cererea in instanta ca nefondata. cred ca nu este cert numai cu factura care este semnata si stampilata. deci nu merge pe somatie de plata . sa incercam pe 720 ind 1?