Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul apa rece

Locuiesc intr-un bloc racordat la apa rece printr-o retea telescopica deci necontorizat .
Cum se calculeaza consumul de apa rece pentru locatarii care si-au montat centrale termice individuale,tinind cont de faptul ca acestia consuma mai multa apa rece decit ceilalti locatari deoarece isi prepara singuri apa calda menajera. Mentionez ca acestia nu platesc deloc apa calda.
La montarea centralei de apartament era obligatorie montarea apometrului de apa rece pe conducta care alimenteaza centrala (majoritatea centralelor de apartament au alimentarea cu apa rece pe un singur circuit, atit pentru apa folosita la incalzire cit si pentru apa calda). In aceasta situatie este simplu: din cota dv-stra de factura "telescopica" se scade consumul celui cu centrala, iar restul se imparte asa cum s-a facut si pina acum.
ATENTIE: Cel cu centrala s-ar putea sa mai consume apa rece si pe alte alimentari (centrala alimentata pe coloana de bucatarie, dar mai exista o coloana de apa rece si la baie, la WC-ul de serviciu, in functie de planul retelei de apa rece al blocului/scarii).