Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil

Eleva clasa a XI-a, a nascut si doreste continuarea studiilor. Are dreptul mama elevei, care este angajata cu CIM, sa beneficieze de concediu medical si indemnizatie de concediu crestere copil? Daca da, va rog precizati conditiile si pasii care trebuie urmati. Multumesc.
1. Eleva are dreptul la indemnizatie pentru CCC si poate continua, in acelasi timp si scoala.

2. - Sa mearga la Primarie sa face cererea si celelate actye necesare.
- Poate beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu data nasterii copilului.

3. Bunica copilului nou nascut nu poate beneficia de indemnizatie pentru CCC decat daca are copilul in adoptie sau il infiaza.