avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate gr.3 ( stagiu de cotizare)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate gr.3 ( stagiu de cotizare)

Buna ziua doamna avocat!

Va relatez urmatoarea situatie:
Sunt pensionata pe caz de boala gr. 3 , din 1 sept 2008 revizuibila la un an . Am lucrat efectiv in aceiasi unitate de la 1.09.1978 pana la 29 .03.2008. De la 29.03.2008 pana la 31.08.2008 am avut concediu medical apoi cu 01.09.2008 am fost pensionata.
Am mai lucrat 8 luni inainte de 01.09.1978 fara carnet de munca dar pe baza unei adeverinte mi s-a trecut si aceasta perioada in cartea de munca. Intreaga perioada am lucrat-o in conditii normale de munca.
Sunt nascuta in octombrie 1958 si stiu ca ar trebui sa ies la pensie ptr limita de varsta la 61 ani si 3 luni. As putea sa fiu trecuta la nerevizuibil cu 5 ani mai devreme de implinirea varstei, dar dupa calcule se pare ca nu am stagiu complet.
Intrebarea mea este daca as putea sa inchei un contract de asigurare cu Casa de pensii (pentru ca nu am mai gasit de lucru cu jumatate de norma) , sa platesc pentru completarea stagiului si daca aceasta plata ma poate ajuta sa trec la nerevizuibil in 2014.
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: marii_48 , utilizator 11:32, 30 August 2012
1. Perioada cat sunteti pensionata de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare pentru pensie, perioada ce va fi valorificata la data indeplinirii conditiilor pentru a beneficia de pensie pentrui limita de varsta.

2. Incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii nu va ajuta la marirea stagiului de cotizare ci numai la stabil;irea unui punctaj mediu anual mai mare deci si o pensie mai mare.

3. Fiind nascuta in octombrie 1958, varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 3 luni, in ianuarie 2020.

5. De la pensie de invaliditate puteti trece numai la pensie pentru limita de varsta (in ianuarie 2020).

6. Din calculele mele aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 3 luni, deci va mai lipseste un an pentru a avea stagiul complet de cotizare pentru a putea beneficia de nerevizuirea pensiei cu cinci ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare, adica in ianuarie 2015.
Va multumesc frumos pentru lamuriri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere varsta standard de pensionare pentru cei care au lucrat in gr.a ii-a de munca Felicia_Cirstea Felicia_Cirstea Buna ziua, Sotul meu este nascut in data de 18.02.1957 si are o vechime in munca de 34 ani, 8 luni si 9 zile din care: - in grupa a II-a de munca ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata trifanlenuta trifanlenuta Buna ziua! sunt nascuta pe data de 02.11.1959 vechime in munca de la data de 01.09.1978 si pana in prezent. in perioada 01.09.1978 -06.05.1984 am lucrat in ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata feierana42 feierana42 numele meu este feier ana nascuta in 1958 octombrie 12,si as dori sa stiu cand pot iesi in pensie anticipata si perioada lucrata in strainatate - italia -cum ... (vezi toată discuția)