Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cerere de scutire de la cotele de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cerere de scutire de la cotele de intretinere

Buna seara,
o prietena m-a intrebat astazi daca exista o modalitate de a fi scutita de la plata cotelor de intretinere la un apartament pe care il are in proprietate, si unde nu locuieste nimeni; ea fiind persoana prezenta la o alta adresa. I-am spus ca daca nu locuieste cineva mai mult de 15 zile consecutiv,in mod normal,ar trebui sa fie ,,0" persoane prezente pe lista de plata.Am gresit cu ceva?Daca puteti sa-mi spuneti: exista undeva ,,in documente utile" un model de cerere pentru scutire de plata?
Va multumesc pentru raspuns, Cornelusha
La primul subiect:
Pesoanele se scot de la intretinere la solicitarea proprietarilor si nu automat, asa cum se poate interpreta din unele raspunsuri. Adica se spune mai sus, poate din graba, ca "Daca nu locuieste nimeni mai mult de 15 zile nu trebuie sa achite cheltuielile pe numar de persoane".
Nu este complet adevarat decat dupa ce acest lucru este adus la cunostinta asociatiei in scris. Fiecare asociatie are tabieturile proprii in aceasta privinta, dupa cum au stabilit. La unele se vrea cerere scrisa (am auzit si de confirmare din partea vecinilor). La noi, de exemplu, fiecare proprietar trebuie sa aduca indexul apometrelor in ultima saptamana a fiecarei luni si pe acelasi formular consemneaza si numarul de persoane ce a locuit in acea luna in apartament, fara cereri, aprobari...

Dar, repet, trebuie scris acest numar de persoane sub semnatura proprietarului, prin cerere sau alta modalitate asa cum este la noi.

Referitor la pierderi, diferente de apa..., adica gestionarea consumului de apa, se decide de catre comitetul executiv. Noi am adoptat un regulament de gestionare a apei. In anumite proportii se suporta eventualele diferente (nu am avut diferente semnificative de peste 2 ani), pe numar de persoane, proportional cu consumul si pe cota indiviza.
Gasiti regulamentul nostru la "Documente utile" in dreapta acestei pagini.
cornelusha a scris:

Trebuie sa plateasca pierderile sau nu?

Cauzele inregistrarii de diferente intre total consum comunicat de proprietari si valoare factura ,pot fi multe de la diferenta de clasa metrologica a aparatelor de contorizat individuale,la pierderi accidentale pe reteaua parte comuna,in proprietatea individuala,etc
Pierderile se repartizeaza tuturor proprietarilor
In situatia in care apreciati calculul cotelor individuale de intretinere netemeinic,in temeiul disp art 12 A c) si d) din HG nr 1588/2007 aveti dreptul sa formulati contestatie la lista de plata in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Off viata mea!!!
Ma intreb si eu cum se intraba @cornelusha: Am gresit cu ceva?

Pesoanele se scot de la intretinere la solicitarea proprietarilor si nu automat, asa cum se poate interpreta din unele raspunsuri. Adica se spune mai sus, poate din graba, ca "Daca nu locuieste nimeni mai mult de 15 zile nu trebuie sa achite cheltuielile pe numar de persoane".
Nu este complet adevarat decat dupa ce acest lucru este adus la cunostinta asociatiei in scris. Fiecare asociatie are tabieturile proprii in aceasta privinta, dupa cum au stabilit. La unele se vrea cerere scrisa (am auzit si de confirmare din partea vecinilor). La noi, de exemplu, fiecare proprietar trebuie sa aduca indexul apometrelor in ultima saptamana a fiecarei luni si pe acelasi formular consemneaza si numarul de persoane ce a locuit in acea luna in apartament, fara cereri, aprobari...

Cititi va rog intrebarea care a fost pusa, nu intreaba ce tabieturi au asociatiile, nu intreaba care sunt modalitatile de a scoate o persoana, intreaba clar si romaneste: "I-am spus ca daca nu locuieste cineva mai mult de 15 zile consecutiv,in mod normal,ar trebui sa fie ,,0" persoane prezente pe lista de plata.Am gresit cu ceva? "

Mai intreb odata: Am gresit cu ceva??
@thran: acum, chiar ca nu va inteleg eu reactia. Daca cititi Dvs. din nou intrebarea, veti vedea ca se refera si la modalitatea de scutire, si la model de cerere etc. Eu, ca un neavenit in problema, am inteles ca toti cei care au dat raspunsuri au fost bine intentionati. Nu cred ca este cazul sa "sariti" asa, si, practic, sa ne certati si pe noi, astia care citim si ascultam de sfaturile celor mai priceputi in domeniu.