avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Accidente de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Accidente de munca

Buna ziua,

Cumnatul meu a murit acum cateva luni intr-un accident de munca in timp ce se deplasa in intares de serviciu. Din pacate, nu stim nimic referitor la ancheta care se desfasoara la ITM. Intrebarea mea este daca familia se poate interesa de stadiul acestei anchete si care ar fi procedura.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 19 Ianuarie 2009
Familia se poate adresa cu o cerere in acest scop ITM-ului, departamentul SSM. Cererea se face scris, daca se depune personal la ITM sa aiba 2 exemplare, unul il depune si pe unul primeste nunarul de inregistrare sau se trimite prim posta , cu confirmare de primire. Cei de la ITM trebuie sa trimita un raspuns in 30 de zile de la data inregistrarii cererii.
Puteti sa intrebati si verbal de ITM care este stadiul anchetei, dar nu stiu in ce masura o sa primiti un raspuns.
Sau va puteti adresa la parchet, tinand cont ca a murit o persoana, iar cazul este instrumentat de catre un procuror.
Ultima modificare: Luni, 19 Ianuarie 2009
Rodica Ciobanu, Avocat
cora_d a scris:

Buna ziua,

Cumnatul meu a murit acum cateva luni intr-un accident de munca in timp ce se deplasa in intares de serviciu. Din pacate, nu stim nimic referitor la ancheta care se desfasoara la ITM. Intrebarea mea este daca familia se poate interesa de stadiul acestei anchete si care ar fi procedura.
Va multumesc.


Puteti merge sa va interesati de mersul anchetei in cazul acestui accident de munca. Se poate depune o cerere in acest sens ori se poate intra in audienta la Inspectorul Sef adjunct al ITM-ului pe SSM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de munca sau nu?!?!?!? semnul_intrebarii semnul_intrebarii [b]In luna august a.c cumnatul meu a decedat in urma unui accident rutier ce a avut loc in timpul serviciului(se deplasa la o sedinta in afara localitatii,de ... (vezi toată discuția)
Accident de munca soldat cu deces. Chirila Gica Chirila Gica Sunt 11 luni de când soțul a decedat la serviciu. Nu am primit nici un proces verbal cu stadiul anchetei. Ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)
Cat timp se poate întârzia finalizarea unei anchete de ucidere din culpa? Loopssound Loopssound Exista un termen limita prin care un dosar trebuie sa ajunga de la Politie la procurorul de caz si apoi la Parchet?. Tatal meu a murit acum 4 ani la locul de ... (vezi toată discuția)