Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Accidente de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Accidente de munca

Buna ziua,

Cumnatul meu a murit acum cateva luni intr-un accident de munca in timp ce se deplasa in intares de serviciu. Din pacate, nu stim nimic referitor la ancheta care se desfasoara la ITM. Intrebarea mea este daca familia se poate interesa de stadiul acestei anchete si care ar fi procedura.
Va multumesc.
Familia se poate adresa cu o cerere in acest scop ITM-ului, departamentul SSM. Cererea se face scris, daca se depune personal la ITM sa aiba 2 exemplare, unul il depune si pe unul primeste nunarul de inregistrare sau se trimite prim posta , cu confirmare de primire. Cei de la ITM trebuie sa trimita un raspuns in 30 de zile de la data inregistrarii cererii.
Puteti sa intrebati si verbal de ITM care este stadiul anchetei, dar nu stiu in ce masura o sa primiti un raspuns.
Sau va puteti adresa la parchet, tinand cont ca a murit o persoana, iar cazul este instrumentat de catre un procuror.
Rodica Ciobanu, Avocat
cora_d a scris:

Buna ziua,

Cumnatul meu a murit acum cateva luni intr-un accident de munca in timp ce se deplasa in intares de serviciu. Din pacate, nu stim nimic referitor la ancheta care se desfasoara la ITM. Intrebarea mea este daca familia se poate interesa de stadiul acestei anchete si care ar fi procedura.
Va multumesc.

Puteti merge sa va interesati de mersul anchetei in cazul acestui accident de munca. Se poate depune o cerere in acest sens ori se poate intra in audienta la Inspectorul Sef adjunct al ITM-ului pe SSM.