Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu unic asociat LLC din SUA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu unic asociat LLC din SUA?

Buna ziua,

Sunt curios, exista posibilitatea in Romania de a avea un SRL ale carui parti sociale sunt detinute de o companie din SUA?
Daca da, cum se procedeaza la infiintare, ajunge o procura cu apostila pentru reprezentare?

Multumesc!
Da, este posibil.

Este nevoie de un certificat de la registrul comertultui din SUA pt a dovedi existenta societatii respective.
Da, este posibil, procura va trebui reprezentantului ce va semna valabil documentele.
Actele necesare sunt:
1) Hot. AGA prin care societatea din SUA hotaraste sa devina asociat in noua firma si persoana desemnata sa semneze actele de constituire, capitalul social subscris si procentul din societate.
2) Extras de registrul de la institutia de specialitate
3) Srisoare de bonitate bancara
In mare cam asta sunt actele necesare in cazuri speciale Reg. Com. mai poate cere si altele.