Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plata in solidar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plata in solidar

in urma unui dosar penal de ucidere din culpa(accident rutier), sunt obligat la plata in solidar cu partea responsabila civilmente(firma la care lucram ca sofer) si in contradictoriu cu firma de asigurare a autoturismului; a unor sume de bani pentru urmasii victimei, ambulanta etc. ce presupune aceasta...catrebuie sa platesc 50% din sumele respective?
Instanta va hotari printr-o hotarare judecatoreasca care va sunt obligatiile pecuniare, care este suma totala si ce cota parte va revine dvs.
Raspundere solidara inseamna ca raspundeti pentru toata suma, la fel ca si ceilalti obligati in solidar. Nu cumva si firma unde masina avea RCA-ul a fost obligata sa plateasca? Asiguratorul, emitntul politei RCA este cel ce trebuie sa plateasca. Ei sunt si cel mai solvabil dintre debitori, cu siguranta partile civile se vor indrepta impotriva lor.
deocamdata e hotararea din fond, dar s-a facut recurs. s-a facut o tranzactie intre firma de asigurare si partea civila, pe care insa nu o consfinteste instanta.
Raspunderea solidara presupune faptul ca cel indreptatit la incasarea despagubirilor poate sa se indrepte impotriva oricaruia dintre debitorii obligati in solidar pentru satisfacerea in totalitate a creantei sale.

Cel mai probabil si cel mai des aleasa de catre creditori este solutia urmaririi silite a societatii asiguratoare RCA aceasta fiind cea mai solvabila dintre toti debitorii.
Asiguratorul de raspundere civila delictuala va acoperi prejudiciul cauzat, platind atat daunele morale, dar si cele materiale, stabilite prin hotararea judecatoreasca.

Societatile de asigurare sunt citate in procesul penal ce are ca obiect si solutionarea actiunii civile in calitate de asigurator, ca participant stabilit de legea civila speciala (Legea nr. 136/1995), incumbandu-i drepturile si obligatiile specifice ce decurg din aceasta

Succes.