Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri civile!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri civile!

Intr-o cauza penala cu o ucidere din culpa a fost emisa o sentina prin care doi conducatori auto au fost condamnati cu suspendare.
Cei doi au fost si obligati in solidar la plata unor despagubiri civile.
Alaturi de fiecare dintre cei doi inculpati in solidar sunt obligate la plata si alte parti.
Care este modalitatea de stabilire a cuantumului ce revine fiecaruia dintre cei solidari la plata?
De obicei se executa silit cel mai solvabil dintre debitorii solidari, urmand ca cel ce a platit intreaga suma sa se indrepte catre ceilalti debitori de la care sa recupereze suma de plata ce este datorata de fiecare in parte.
Astfel debitorul cel mai sovabil va suprta riscul insolvabilitatii oricaruia dintre codebitori.
fiind obligati in solidar , puteti cere intreaga suma de la oricare dintre ei. ramane problema lor cum impart datoria intre ei .