Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune civile in solidar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune civile in solidar

Rog ca cineva sa fie amabil si sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare:
- Curtea decide plata de daune 'in solidar' catre partea reclamanta. Intimatii pariti sint trei: o companie, un director si un consultant. Cum se executa concret plata daunei desemnate in raport cu cei cei parati? Daca unul dintre ei nu dispune de mijloacele financiare imediate pentru a plati 1/3 din suma decisa, ce se intimpla?
Cu multumiri,
Ioana1919
Obligarea la plata in solidar inseamna ca cel indreptatit sa primeasca plata se poate indrepta impotriva oricaruia dintre debitorii soidari pentru a-si recupera intreaga creanta. Este la alegerea lui.
Abia ulterior efectuarii platii de catre unul dintre cei trei debitori acesta se poate indrepta impotriva celorlalti pentru a solicita partea ce revine fiecaruia si pe care a platit-o el.

In practica, in cazul obligarii la o plata in solidar, de regula creditorul solicita plata de la debitorul "cel mai" solvabil pentru a fi sigur ca poate obtine creanta. Este problema acestui debitor apoi sa-si recupereze de la ceilalti sumele ce le-ar fi revenit acestora.
Patrick_, utilizator