Forum Discuţii juridice Executare silită raspunderea solidara
Discuție deschisă în Executare silită

raspunderea solidara

Majoritatea salariatilor au deschis o actiune pentru drepturi salariale,dupa judecare salariatii au fost obligati la plata cheltuielilor de judecata catre conducatorul institutiei.Acesta a solicitat executarea silita pentru recuperarea cheltuielilor de judecata in solidar, de la doi salariati, Executorul a pus spre executare solicitarea de executare silita a celor doi salariati. De mentionat ca cei doi salariati nu au avut nici o calitate in plus fata de ceilalti salariati reclamanti ai drepturilor salariale. Din Sentinta civila, la capitolul Hotaraste, se spune: Obliga reclamantii in solidar la plata cheltuielilor de judecata catre parata dd. in suma de x. lei. Intrebarea este daca solicitarea de executare silita a celor doi salariati reclamanti, este corecta si ce se poate face:
Cu multumiri anticipate !
Dacă datoria este „în solidar” aceasta se poate cere de la oricare dintre debitori. Deci creditorul poate cere plata prin executare de la oricare dintre reclamanți. Este la alegerea creditorului. În acest caz, creditorul i-a ales pe cei doi.

Debitorul (sau debitorii) care plătesc întreaga sumă se vor putea îndrepta împotriva celorlalți, pentru recuperarea parții care revine fiecăruia.
Patrick_, utilizator