avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rata la banca de nesuportat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rata la banca de nesuportat

Buna ziua! Situatia mea este urmatoarea: rata la banca (in valuta) a ajuns sa imi consume trei sferturi din slariu. Am facut tot posibilul sa achit pina acum, dar devine insuportabil...Am auzit de la colegi ca ar exista o prevedere prin care banca nu are voie sa perceapa rate mai mari de un sfert sau jumatate din venitul lunar. Este adevarat? Ce lege sa citesc? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: marincristian , utilizator 12:18, 2 Septembrie 2012
mamei mele ii ia 300roni din cca 720 pensie....
si eu sunt curioasa....
Buna ziua! Imi pare rau pentru situatia in care se afla mama dumneavoastra! In alte tari institutiile abilitate iau deja masuri pentru protejarea populatiei in asemenea cazuri. In ceea ce ma priveste, trebuie sa recunosc ca nu stiu reglementarile in materie si este exclusiv vina mea! Insa voi schimba aceasta stare de fapt...Am invatat si eu un lucru pe propria piele: lipsa de informatii duce foarte repede la pierderi ( de orice fel). Sper sa primesc un sfat bun si ulterior sa imi aranjez problema cu banca...Ginduri bune dumneavoastra si familiei! Va doresc rezolvarea tuturor problemelor. Cristian
Rata poate fi de maxim 70% din venit. Dar, poprirea, in cazul in care nu mai puteti plati poate fi de maxim 50% din venit.
marincristian a scris:

Buna ziua! Imi pare rau pentru situatia in care se afla mama dumneavoastra! In alte tari institutiile abilitate iau deja masuri pentru protejarea populatiei in asemenea cazuri. In ceea ce ma priveste, trebuie sa recunosc ca nu stiu reglementarile in materie si este exclusiv vina mea! Insa voi schimba aceasta stare de fapt...Am invatat si eu un lucru pe propria piele: lipsa de informatii duce foarte repede la pierderi ( de orice fel). Sper sa primesc un sfat bun si ulterior sa imi aranjez problema cu banca...Ginduri bune dumneavoastra si familiei! Va doresc rezolvarea tuturor problemelor. Cristian


=D>si eu sper sa decurga totul normal. Contrar aparentelor sunt o persoana pesimista. Ofer bucurie...poate pentru ca ca imi lipseste....Stau cu griji. Mi le asum. Ma gandesc tot timpul la ce pot sa fac sa evit tot felul de probleme....Desi e fapt dovedit clar, ca problemele apar cand atunci cand nu te astepti si sunt de alta natura decat le-ai fi asteptat!

multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Septembrie 2012
Herra_, utilizator
Incercati o renegociere cu baca in sensul rescadentarii creditului si implicit a micsorarii ratelor.

Alte discuții în legătură

Poprire pensie ContSters287513 ContSters287513 Buna ziua! In urma cu cativa ani fratele meu in prezent decedat a facut un imprumut la banca. Mama mea a preluat ratele dar din cauza pensiei mici nu a platit ... (vezi toată discuția)
Reesalonare sau rescadentare ancuta2003 ancuta2003 Buna dimineata,va rog sa ma ajutati cu un sfat sau un raspuns la problema mea.Am un credit ipotecar in franci elvetieni si la momentul actual a ajuns sa fie ... (vezi toată discuția)
Executare silita Bonaparte33 Bonaparte33 Salut, datorifa faptului ca am multe rate, nu am reusit sa le platesc la timp si am intrat pe lista neagra a iroului de Credit. Banca la care am cea mai mare ... (vezi toată discuția)