avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

daca eu nu sant in tara si nu sant deacort cu divortu poate divorta
Cel mai recent răspuns: Dana Maxim , Avocat 22:51, 1 Septembrie 2012
Daca dvs nu sunteti de acord sa divortati,acest lucru nu o poate impiedica pe sotia dvs sa introduca o cerere de divort, important esta ca aceasta sa convinga instanta cu dovezi temeinice. Nimeni nu este obligat sa stea intr-o casatorie pe care nu si-o mai doreste.


.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Septembrie 2012
Tifigiu Laura, Consilier juridic
raspunsul la intrebarea dvs - DA!
Poate divorta dar ii poate fi mai greu.
Fara avocat e posibil sa nu reuseasca sa divorteze.
Va citeaza la adresa dvs. din tara, eventual la mica publicitate, duce 2 martori si dupa 3 termene sunteti divortat.
Stimat forumist,

Probabil vă dați seama și dvs, la divorț e invers ca la căsătorie, nu îți trebuie acordul celuilalt.

Cred că ați cam confundat instituțiile.....

Alte discuții în legătură

Ce drepturi au sotii asupra proprietatilor? 5cro 5cro Dupa casatoria legala bunurile se impart in mod egal intre soti? Chiar daca sotia nu a avut bunuri inainte de casatorie. De exemplu sotul are o casa inainte de ... (vezi toată discuția)
Divort anghel_iulian74 anghel_iulian74 Buna ziua sotia mea a inaintat act de divort in 24-04-16 si inca nu mi-a venit nimic acasa nici o citatie problema e ca ia a bagat divortu ,pentru ca am ... (vezi toată discuția)
Divort nicu_maryia nicu_maryia Buna ziua poate sa-mi spuna cineva daca se poate sa bag divortu personal adica sa nu fiu reprezentat de un avoca ?si care este durata unui divort ?de oarece ... (vezi toată discuția)