avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL

Din 15.08.2006-15.08.2008 am fost angajata pe perioada determinata . Contabila a intarziat cu actele pentru somaj astfel incat in perioada 15.08.2008 - 10.10.2008 nu am figurat nici ca somera si nici ca angajata . Din 10.10.2008-15.10.2008 am fost somera iar din 15.10.2008 sunt angajata pe perioada nedeterminata. Acum sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in septembrie . Intrebarea mea este daca am vreo sansa sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copil
Ultima modificare: Luni, 19 Ianuarie 2009
Lupu Gabriela, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:38, 19 Ianuarie 2009
Cu siguranta veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului fiinf indeplinit stagiul de cotizare prevazut de lege, inclusiv perioadele asimilate.
Ca sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Perioada care se va lua in calcul, in situatia dvs, ar fi septembrie 2008 - septembrie 2009.
elis a scris:

Ca sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Perioada care se va lua in calcul, in situatia dvs, ar fi septembrie 2008 - septembrie 2009.

Deci din punctul dumneavoastra de vedere nu pot beneficia de aceasta indemnizatie
top dan a scris:

Cu siguranta veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului fiinf indeplinit stagiul de cotizare prevazut de lege, inclusiv perioadele asimilate.

Problema o constituie luna septembrie cand eu nu figurez nici ca salariat nici ca somer
Ce e de facut daca considerati ca pot beneficia de aceasta indemnizatie
In ceea ce privesc conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CIC, legea este clara in aceasta privinta. Citez din OUG nr.148/2005 :
Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Din cele postate de catre dvs ar reiesi ca in perioada 15.08 - 10.10.2008 nu ati realizat niciun venit. Ca sa beneficiati de indemnizatia de CIC trebuie sa fati dovada ca in luna septembrie ati realizat venituri sau ati fost intr-una din perioadele prevazute de alin.2 al art.1 din OUG nr.148/2005.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa dariaoana dariaoana CA PFA POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI?IN CE CONDITII? (vezi toată discuția)
Concediu pentru crestere copil prichindutza prichindutza sunt insarcinata in 2 luni si sunt angajata de 1 an,dar pe perioada determinata(tin locul unei mamici care este in concediu de crestre copil.Ar trebui sa se ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani daridannah daridannah buna seara mai exact imi lipseste jumatate din ianuarie si luna februarie 2009. nu as putea sa merg eu la casa de pensii si la casa de asigurari de sanatate ... (vezi toată discuția)