avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... rezilere contract de catre firma de leasing
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

rezilere contract de catre firma de leasing

Problema e in felul urmator.
Firma e in insolventa si are in derulare un contract de lesing pentru o masina.
Firma nu este a zi cu ratele iar cei de la leasing ne-au amenintat ca reziliaza contractul.
Intreberea este.
Pot sa faca asa ceva?
Ce inseamna asta de fapt?Vin si ne iau masina?E legal?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Alexandru Gheorghe , Avocat 19:38, 22 Ianuarie 2009
Pot cere rezilierea contractului ,cu daune interese, pt neexecutarea culpabila a obligatiei dvs de a plati ratele.
Ultima modificare: Luni, 19 Ianuarie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Pai mai exista si un apartament luat in rate la care nu s-au platit rate de cand s-a deschis procedura.
Inseamna ca poate sa il ia banca?
Si ceilalti creditori?

In ceea ce priveste apartamentul, inaintea creditorilor intaietate are banca pentru ca are ipoteca de rang I


Av. Gheorghe Alexandru

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce conditie trebuie sa indeplinesc pt a fi creditor privilegiat? glo glo o societate comerciala care are ca obiect de activitate productia de....aceasta vinde la diverse societati produse. un debitor devine insolvent .au ... (vezi toată discuția)
Contract donatie nelud nelud Buna seara, In luna februarie 2005 am primit prin contract de donatie un apartament de la parintii mei, iar acum imi este teama sa nu-l pierd, deoarece am ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract cu banca macrita macrita Ce se intampla in cazul rfezilierii unui contract cu o banca? (vezi toată discuția)