Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... rezilere contract de catre firma de leasing
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

rezilere contract de catre firma de leasing

Problema e in felul urmator.
Firma e in insolventa si are in derulare un contract de lesing pentru o masina.
Firma nu este a zi cu ratele iar cei de la leasing ne-au amenintat ca reziliaza contractul.
Intreberea este.
Pot sa faca asa ceva?
Ce inseamna asta de fapt?Vin si ne iau masina?E legal?

Va multumesc
Pot cere rezilierea contractului ,cu daune interese, pt neexecutarea culpabila a obligatiei dvs de a plati ratele.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Pai mai exista si un apartament luat in rate la care nu s-au platit rate de cand s-a deschis procedura.
Inseamna ca poate sa il ia banca?
Si ceilalti creditori?

In ceea ce priveste apartamentul, inaintea creditorilor intaietate are banca pentru ca are ipoteca de rang I

Av. Gheorghe Alexandru